Click on images for larger view
Fenix ARB-L16-700UP 16340 Rechargeable Battery with Built-In USB
No: 18-8600 | Mfg: ARB-L16-700UP
Fenix ARB-L16-UP with USB 16340 Rechargeable Battery Features:
  • Size: 16340 Button Top Battery
  • 700mAh Nominal Capacity
  • 3.6V Nominal Voltage
  • Max discharging current: 2.5A
  • Charging current by USB port: 0.3A
  • Charging current by separate charger: 700mA
  • Heavy Load Discharge: 3.5C high rate discharge; 2.5A stable output
  • Protection Circuit in the Anode to prevent short circuit
  • Multiple layers of protection
  • 500 charge cycles can be expected from a properly maintained battery
  • Fully covered with a steel shell for impact resistance
  • Over charge, discharge, short circuit, and over heating protection
  • Weight: 0.66 ounces (18.8g)
  • Size: Length: 1.4" (35.5mm) Diameter: 0.7" (16.8mm)